ریخته گری

ریخته ‌گری


صنعت ریختهگری: یکی از فرآیندهای تولید در صنعت است که طی آن ماده‌ی مذاب را به درون یک قالب که دارای حفره‌ای به شکل قطعه‌ی مورد نیاز است، می‌ریزند و سپس منجمد می‌شود. قطعه پس از انجماد را که “ریختگی” می‌نامند از قالب خارج می‌سازند تا فرآیند به پایان برسد.

ریخته‌‌ گری دقیق

در ریختهگری دقیق، فلز مذاب را داخل قالبی با پوسته‌ی سرامیکی می‌ریزند و قالب، با استفاده از یک مدل مومی متناظر با ابعاد قطعه مورد نظر شکل پیدا می‌کند. تولید قطعات در این روش شامل فرآیندهای تکرار شونده‌ایست که زمان تولید و هزینه‌های مربوط را نسبت به فرایندهای دیگر افزایش می‌دهد. در این روش از ریخته‌گری، مدل‌های مومی به صورت متناوب به راه گاه متصل می‌شوند تا یک درختچه مونتاژ تشکیل شود. برای تشکیل لایه محافظ مونتاژ را وارد سرامیک مایع می‌کنند. سپس مرحله ی خارج کردن موم، در کوره تحت حرارت انجام می­شود. در ادامه ریخته‌گر پوسته را با فلز مذاب پر کرده و می‌گذارد تا در دمای اتاق خنک شود. در نهایت پوسته کنده می‌شود تا قطعه جامد خارج گردد. ​

مزایای ریخته گری به روش دقیق:

مزیت‌های زیادی در ریخته‌گری دقیق وجود دارد.

برای محصولات و تجهیزاتی که ساختاری پیچیده دارند و به زاویه‌ی خروج از قالب صفر نیاز دارند، ریخته‌گری دقیق بهترین گزینه است. ریخته‌ گری دقیق بیشتر مناسب قطعاتی با تیراژ کم است زیرا هزینه قالب فلزی آن کمتر تمام می­ شود اما قیمت قطعاتش بالاتر از قیمت ریخته‌گری تحت فشار می‌باشد، اما در کل با کم کردن عملیات های ثانویه، ماشین کاری و حاصل شدن سطوحی صاف​ این هزینه بیشتر جبران خواهد شد. همچنین دمای کاری بالا که در این فرآیند متداول است، در صنایع خودرو، هواپیمایی و نظامی به کار گرفته می‌شوند.​

ریخته‌گری به روش تحت فشار( دایکست ):

ریخته‌گری تحت فشار یا دایکاست، یکی از متداولترین روش‌ها برای تولید قطعات فلزی غیر آهنی کوچک تا متوسط با تیراژ بالا و با استفاده از قالب‌های دائمی است. در این روش، امکان ساخت قطعات صنعتی فلزی ساده تا پیچیده را با ساختار یکپارچه که اغلب قطعات از جنس آلومینیوم هستند را فراهم می‌کند. این روش، کاربرد بسیار گسترده‌ای در ساخت قطعات مورد استفاده در صنعت اتومبیل‌سازی دارد.

ریخته‌ گری دایکاست یا تحت فشار با وارد کردن فلز مذاب به داخل حفره قالب و با فشار بالا انجام می‌شود. دستگاه ریخته‌ گری یک قالب فولادی و با استحکام بالاست که از مجاری متعددی تشکیل می شو. این مجراها برای ذوب ریزی چند قطعه به طور همزمان استفاده می شوند. از یک عامل آزادکننده برای چرب کردن و خارج کردن قطعه از قالب استفاده می شود. سپس سیلندر با فلز ذوب ‌شده پر می‌شود تا با کمک پیستون به درون حفره‌های قالب وارد ‌شود. پیستون فشار را تا آنجا که مواد مذاب قالب را تماما پر ‌کند ادامه می دهد. وقتی فلز به اندازه کافی خنک می‌شود، درختچه را از قالب جدا می کند. زوایا و تیزی هر قطعه را به صورت مجزا تمیز می کند. سپس هر قطعه به صورت اختصاصی ماشین کاری می‌شود.

مزایای ریخته‌گری به روش دایکاست

مزایای بسیاری برای ریخته‌گری به روش دایکست وجود دارد. این روش برای تولید قطعات در دسته های بزرگ و با تیراژ بالا بسیار مناسب است. چرا که در آن تکرارپذیری به صورت مداوم دارید. همچنین با محدودیت‌های ابعادی کمتری مواجه خواهید شد.

در این روش بر خلاف ریخته‌گری دقیق دیگر نیازی نیست که نگران نگه داشتن و وارد کردن قطعات بزرگتر به داخل دوغاب به صورت مدام باشید.

اینکه کدام فرآیند را برای محصول خود انتخاب می کنید، بستگی به نیاز شما دارد. چراکه هر فرآیند مزایای خاص خودش را به همراه دارد. زمانی که یک محصول یا قطعه‌ی کوچک و با ابعاد و شکلی پیچیده دارید، ریخته‌گری دقیق را می توان به عنوان بهترین گزینه در نظر گرفت. و به طور معمول برای قطعاتی که جنس آنها فولاد یا آهن است، از این روش استفاده می‌کنند. اگر در جستجوی یک روش برای ریخته‌گری با تیراژ بالا هستید و جنس مورد نظر هم آلومینیوم یا روی است، ریخته‌گری تحت فشار گزینه‌ی مناسب تری برای شما است.

در مجتمع صنعتی آریل، ریخته‌گری برای جنس های متفاوت به روش دایکاست و دقیق زیر نظر متخصصین با تجربه و در محیطی امن انجام می گیرد.

ریخته‌گری