ماشینکاری قطعات با حساسیت بالا به روش CNC

ماشینکاری CNC

ماشینکاری قطعات با حساسیت بالا به روش CNC


ماشینکاری قطعات به روشCNC از پرکاربردترین عملیات‌ها در ساخت قطعات به دلیل هزینه پایین، دقت ابعادی بالا و تکرار پذیری مناسب، می‌باشد.

طراحان قطعات صنعتی، با کمک نرم‌ افزارهایی از جمله Solid works و CATIA قطعات پیچیده را طراحی می‌کنند.

به وسیله‌ی این نرم افزارهای واسط برنامه ماشین کاری، قطعه‌ی طراحی شده را استخراج می‌کنند و آن را به دستگاه CNC ارسال می‌کنند و عمل ماشینکاری را انجام می‌دهند.

فرزکاری

فرزکاری cnc یکی از روش های مدرن و تخصصی در حوزه‌ی تولید قطعات صنعتی و کاربردی که در بسیاری از صنایع قطعه سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این روش یک تیغه چند لبه گردان در حالی که در امتداد محورهای مختلف نسبت به قطعه حرکت می کند، از قطعه‌ کار، براده‌برداری می کند. محور دوران، تیغه موازی سطحی از قطعه ی کار است که ماشین کاری می شود. این تیغه اغلب از جنس فولاد تندبر تولید می شود، تعدادی دندانه را در محیط خود دارد که هر یک از آنها به عنوان یک ابزار برش مجزا عمل می کنند.

این دستگاه به کار با دست از یک کامپیوتر مرکزی با یک برنامه کاری عمل فرزکاری را روی قطعات فلزی تا پلاستیکی انجام می‌دهد. عملکرد دستگاه فرز بر اساس مبنا و عدد است.

اپراتور بر اساس طرحی که از قبل تهیه شده است با نرم افزارهای سه بعدی ساز طرح حجم دار را به دستگاه معرفی می‌کند و دستگاه مطابق معیار و مقیاس‌های داده شده شروع به برش و تراش قطعه در سه محور X,Y,Z می‌کند. بر خلاف دستگاه های قدیمی دستی محور Z که همان ریل است ثابت می‌باشد و امکان حرکت آن وجود ندارد. لذا دستگاه فرز سی ان سی بر اساس حرکت در دو محور X و Z عمل برش را انجام می‌دهد. این عمل روش کامل در برش و براده برداری قطعه را فراهم می‌کند.

تراشکاری

در روش تراشکاری cnc، قطعه مورد نظر از طریق یک محور که به دستگاه اصلی متصل است می‌چرخد و با حرکت مته بر روی آن موجب ایجاد شکل‌های متفاوت روی قطعه شده و محصول مورد نظر تولید می شود.

تراشکاری CNC برای قالب سازی تقریباً هیچ محدودیتی ندارد. با استفاده از ماشین آلات CNC می توان انواع گسترده‌ ای از مواد شامل فلزات، پلاستیک، کامپوزیت ها و حتی چوب را به اشکال مختلفی درآورد.

به طور کلی اساس و تعریف تراش زمانی است که قطعه در حرکت و یا دوران است و ابزار به صورت ثابت خواهد بود و تعریف فرز زمانی خواهد بود که قطعه ثابت و ابزار متحرک است.

تراش های cnc  به طور معمول دارای دو محور طولی شامل محور های Z ( بر اساس قرار گیری اپراتور به سمت چپ و راست در ماشین های تراش افقی)   و X ( بر اساس قرار گیری اپراتور به سمت عقب و جلو در تراش های افقی) میباشند.

به منظور تولید قطعات خاص تر و با کیفیت تر در زمان تولید کوتاهتر می توان از محور های M و Y و ماشین هایی با قابلیت ابزار زنده (live tools) و دارای اسپیندل کمکی بهره برد. استفاده از این نوع محور ها بر اساس نیاز به تولید قطعه مورد نظر ، توسط کارشناس تولید تحلیل میگردد. در مجتمع فنی مهندسی آریل صنعت با به کارگیری ماشین آلات به روز، فرزکاری CNC و تراشکاری CNC ارائه خدمات ماشین کاری جهت ساخت قطعات در تیراژ مختلف، با نظارت کیفی مداوم و مستمر و در

کمترین زمان ممکن صورت می‌پذیرد.

بورینگ

خدمات بورینگ ( Boring) یکی از متنوع‌ترین روشهای ماشین‌کاری قطعات با حساسیت بالا است.

خدمات بورینگ در این شرکت در بخش‌های مختلف و در جاهایی که تراشکاری، فرزکاری و مته‌کاری امکان پذیر نمی‌باشد (مثل قاب موتور و سایر محفظه‌های ماشینی) مورد استفاده قرار می‌گیرد. عملیات بورینگ را باید روی قطعاتی که دارای یک سوراخ اولیه باشند اجرا نمود. این سوراخ می‌تواند به وسیله‌ی مته و یا از طریق ریخته‌گری، فورج یا اکسترود به وجود آمده باشد.

این روش برای مواردی استفاده می‌شود که به تلرانس های ابعادی بسته و کیفیت سطح خوب لازم باشد.

در مجتمع فنی و مهندسی آریل صنعت با این روش می توان عملیات صیقل کاری و فرزکاری را به طور دقیق روی قطعات انجام داد. بورینگ کاری از اهمیت بسیار

زیادی در عملیات هایی همچون (سنگ زنی، کف تراشی، دنده تراشی، سیلندر تراشی، شیارزنی، صیقل کاری، برقو کاری و تراشکاری) برخوردار است.

سنگ زنی

فرآیند سنگ زنی (grinding process) یکی از مهم ترین فرآیندهای ساخت و تولید در ماشینکاری قطعات است. ماشین سنگ زنی نوعی ماشین ابزار است که با ایجاد ارتباطی صحیح میان قطعه کار و ابزار، سنگ زنی را تسهیل می نماید. در این فرآیند قطعه کارمی‌تواند بصورت استوانه ای، چند وجهی، پله دار، مخروطی و … باشد که هر یک از آن ها نیازمند ماشین سنگ زنی بخصوصی هستند.

همچنین تیراژ تولید، دقت مورد نظر، محیطی یا داخلی بودن سطوح سنگ زنی، جنس قطعه کار و … عواملی هستند که در نحوه ی طراحی این دستگاه ها تاثیر گذارند.

مجتمع فنی و مهندسی آریل صنعت دارای تجهیزات مدرن در زمینه‌ی ماشینکاری قطعات با حساسیت بالا به روش cnc می‌باشد.

مجموعه ای کامل از مدرن‌ترین ماشین آلات به همراه دانش عملیات و تجربه‌ی مهندسان، آریل صنعت را قادر ساخته است تا قطعات با پیچیدگی بالا را با کیفیتی در سطح بالا و کاملا رقابتی به مشتریان و صنایع مختلف ارائه دهد. تولید قطعات در کمترین زمان و با بهترین کیفیت از توانایی های این شرکت می‌باشد. در این مجتمع

ارائه‌ی خدمات طراحی و مهندسی معکوس جهت ساخت انواع قطعات مورد نیاز در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع فولاد و ذوب آهن، نیروگاه و… انجام می شود.

 مقاله فوق تنها مختصری است در خصوص ماشینکاری، که متعاقبا در مطالب بعدی بدان بیشتر می پردازیم .