کاربرد CO2 در تصفیه خانه و پالایشگاه

مخزن CO2 مایع در تصفیه خانه و پالایشگاه

مخزن CO2 مایع در تصفیه خانه و پالایشگاه


تصفیه آب و فاضلاب‌های خانگی و بیمارستانی و صنعتی، می‌تواند در کاهش مصرف آب و همچنین جلوگیری از ورود آلودگی‌های مختلف به محیط زیست بسیار خوب و موفق عمل کند.

در پالایشگاه، به حذف مواد شیمیایی و یا باکتریها و …در آب یا فاضلاب می‌پردازند و به این ترتیب چرخه استفاده از آب را مجددا به چرخش در می‌آورند و در صنایع و کشاورزی و کارخانه‌ها و…دوباره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پالایشگاه‌ها انواع مختلفی دارند به عنوان مثال:

  • تصفیه خانه فاضلاب، که انواع فاضلاب‌های صنعتی و شهری، در آنجا مورد پاکسازی مجدد قرار می‌گیرند و فاضلاب تصفیه شده دوباره مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • پالایشگاه آب که به حذف آلودگی‌های شیمیایی و میکروبی و فیزیکی در ابعاد و سایزهای مختلف می‌پردازد و آب را از نظر مصرف خانگی و شرب پاکیزه می‌گرداند.

روش های تصفیه آب متکی بر تزریق گاز CO2

تصفیه خانه و پالاشگاه

یکی از روش‌های تصفیه آب، تزریق گاز CO2 و جدا سازی ذرات می‌باشد که بدون نیاز به فیلترهای جدا ساز می‌باشد. یکی از بهترین روش‌های تصفیه آب، بر فیلترهای مکانیکی یا یک غشاء برای حذف آلاینده‌های تکیه می‌کنند. اما با گذشت زمان و مسدود شدن این فیلترها یا غشاهای جدا کننده، نیاز به تعویض دارند.

در تکنولوژی جدید، بدون نیاز به فیلتر و یا غشاء جدا کننده با استفاده از تزریق گاز CO2 و ایجاد تغییرات شیمیایی در مواد، اقدام به جداسازی ذرات و مواد زائد از آب بر اساس بار الکتریکی می‌کنند.

از این روش می‌توان در یک سیستم تصفیه آب قابل حمل استفاده کرد، در حال حاضر پژوهشگران یک نمونه در مقیاس آزمایشگاهی از این سیستم را ساخته‌اند که ادعا می‌کنند تا سه برابر موثرتر از سیستم‌های میکروفیلتراسیون مرسوم عمل می‌کند. همچنین می توان در مقیاس بزرگ از روش فیلتر دی اکسید کربن برای تصفیه فاضلاب استفاده کرد.

چگونگی فرآیند استفاده از گاز CO2 در تصفیه آب

این سیستم ساده و کم هزینه، متشکل از یک لوله لاستیکی سیلیکونی است که در انتها به دو شاخه تقسیم می‌شود. لوله سیلیکونی نسبت به گاز CO2 نفوذ پذیر است. گاز CO2 فشرده شده و از لوله سیلیکونی عبور می‌کند و با جریان آب مخلوط می‌شود. این ترکیب باعث تغییر در ترکیب شیمیایی آب شده و آن را کمی اسیدی‌تر می‌کند و باعث ایجاد ذرات باردار در آب می‌شود.

یکی از یون‌های تشکیل شده، اتم هیدروژن با بار مثبت است که سرعت حرکت آن در محلول آب بیشتر است. یکی دیگر از یون‌های باردار، مولکول بی‌کربنات با بار منفی است که حرکت آهسته‌تری دارد.

حرکت این مولکول‌ها یک میدان الکتریکی کوچک به وجود می‌آورد. اکثر ذرات معلق در آب دارای یک بار مثبت یا منفی می‌باشند. به همین دلیل جذب میدان الکتریکی می‌شوند و توسط جریان آب به انتهای لوله سیلیکونی که دو شاخه شده می‌رسند.

در اینجا ذرات معلق و ناخالصی‌ها از یک مسیر و آب فیلتر شده بدون ناخالصی از سمت دیگر خارج می‌شوند.

آب تصفیه شده فقط دارای گاز CO2 است. آن هم زمانی که در مجاورت هوا قرار گیرد از بین می‌رود.

از گاز CO2 برای گازدار کردن آب نیز استفاده می‌شود که می توان گفت آب حاصل از این دستگاه تصفیه، آب گاز دار است! همچنین می توان دوباره از لوله سیلیکونی استفاده کرد زیرا قابلیت نفوذ پذیری خود نسبت به گاز CO2 را از دست نداده و دوباره با همان کیفیت اولیه قابل استفاده است.

نقش CO2 در تصفیه خانه

بر خلاف تلاش‌های قبلی در سیستم‌های مشابه، لازم نیست که CO2 برای انجام این کار تحت فشار قرار گیرد.

ابتدا گاز CO2 ،تا یک درجه حرارت معین تنظیم می‌شود و سپس به مخزن آب تصفیه نشده منتقل می‌شود. همینطور که این حباب‌های داغ از آب می‌گذرند و از کف به سطح آب می‌آیند، گرما را به آب اطراف خود انتقال می‌دهند و سطح داغ حباب‌ها برای کشتن باکتری‌ها و ویروس‌های موجود در آب کافی است.

دانشمندان در آزمایشات خود، گاز دی اکسید کربن و هوای معمولی را در دماهای مختلف، حرارت دادند. سپس از یک محلول سدیم کلرید که آلوده به باکتری E.coli و ویروس MS2 بود عبور دادند. برای آن که مشخص شود کدام شرایط بهترین عملکرد را دارد، آنها را در دمای ۷ تا ۲۰۵ درجه سانتی‌گراد گرم و آزمایش کردند.

بدیهی است که این گازها در دماهای پایین اثر ضد میکروبی نداشتند و هر دو گاز به هنگام گرم شدن عملکرد بهتری داشتند، اما این CO2 بود که باکتری‌ها و ویروس‌ها را سریع‌تر کشت.

کربن دی‌اکسید در درجه حرارت بین ۱۰۰ تا ۲۰۵ درجه سانتیگراد مؤثر بود و هر چه داغ‌تر می‌شد اثر بیشتری داشت. این در حالی است که محلول دمای ۵۵ درجه سانتیگراد خود را حفظ کرد.

مزایا استفاده از گاز CO2 در تصفیه خانه و پالایشگاه

این روش دارای مزایای متعددی نسبت به روش‌های تصفیه آب رایج دارد. از جمله:

  • گرم کردن گازها، انرژی کمتری نسبت به جوشاندن مایعات نیاز دارد و این روش مصرف بهینه‌تری دارد.
  • استفاده از گاز CO2، کم خطرتر از روش‌های شیمیایی مانند افزودن کلر است.
  • روش ساده‌تر نسبت به استفاده از تابش اشعه ماورا بنفش است.
  • دسترسی آسان به گاز CO2 و استفاده راحت از آن در تصفیه آب.
  • عدم نیاز به فیلتر
  • کم هزینه بودن لوله و گاز CO2 و کاهش هزینه‌ها
  • سادگی طراحی

این سیستم دارای پتانسیل بسیار زیادی برای استفاده در کشورهای درحال توسعه برای تصفیه آب رودخانه‌ها و برکه‌ها می‌باشد، تا آب سالم بدون آلودگی‌های باکتری یا ذرات گرد و غبار در اختیار مردم قرار گیرد.

همچنین می‌توان در کشاورزی، مانند یک دستگاه آب شیرین کن استفاده شود و یا در موارد صنعتی و کاربردهای علمی برای جداسازی ذرات از آن استفاده کرد.

این فناوری جدید می‌تواند به یک نامزد جدید “استریلیزاسیون” تبدیل شود و می‌تواند با روش‌های دیگر رقابت کند. این فرآیند بسیار کارآمد و بهینه می‌باشد؛

زیرا به جای جوشاندن آب، گاز CO2 را گرم میکنند و همچنین می‌توان از گاز خروجی، مجدد استفاده کنند.

مخازن CO2 مایع در تصفیه خانه و پالایشگاه

دی اکسید کربن در تصفیه خانه و پالایشگاه

مخزن دی اکسید کربن مایع از دو مخزن داخلی و خارجی تشکیل شده است، و برای نگهداری مایعات فوق سرد نظیر 150- درجه‌ی سانتی‌گراد یا حتی پایین‌تر از این دما،مورد استفاده قرار می‌گیرد. مخزن داخلی مخازن کرایوژنیک از جنس استنلس استیل و مخزن خارجی از فولاد کربن می‌باشد.

این چند لایه بودن باعث می‌شود، مایعی که در داخل مخزن وجود دارد، به سرعت به بخار تبدیل نشود. در مدل‌های دو لایه‌ای مخزن اصلی در درون یک غشای بیرونی قرار می‌گیرد.

بین دو لایه از مخزن، عایق حرارت از طریق پر شدن محفظه‌ی بین دو ظرف با استفاده از مواد عایق و خلا زیاد ( حدود 0/3 میلی بار ) تامین می‌شود. همچنین از مواد جاذب رطوبت برای ثبات بیشتر خلا نیز استفاده می‌شود. عایق حرارتی، اتلاف حرارت را به حداقل رسانده و مدت زمان نگه‌داری گازهای مایع در دمای پایین را افزایش می‌دهد.

مزایای استفاده از مخزن CO2 مایع

مزیت استفاده از مخزن نسب به کپسول های مرسوم شامل موارد زیر می باشد:

1-عدم نیاز به شارژ روزانه
2-ایمنی بالا به دلیل فشار کاری پایین
3-کاهش حداقل یک دوم هزینه‎‌های شارژ
4-عدم نیاز به هیدروتست و تست دوره‌ای
5-بدون نیاز به تعمیر و تعویض شیرآلات
6-خلوص بالای 99%

یکی از مهم‌ترین مزایای سفارش و خرید مخازن کرایوژنیک گازهای صنعتی و پزشکی مایع از شرکت آریل صنعت سپاهان، قیمت رقابتی آن است که تا 60 درصد مناسب‌تر از قیمت نمونه‌های مشابه داخلی و خارجی آن می‌باشد. علاوه بر مشاورهای لازم پیش از سفارش و خرید، ساخت، نصب و راه اندازی انواع مخازن کرایوجنیک (مخازن ذخیره مایعات کرایوژنیک) توسط گروه صنعتی آریل انجام می‌شود. این شرکت همچنین خدمات پس از فروش مخازن کرایوژنیک را نیز برای شما به انجام می‌رساند.

برای اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت کافیست با کارشناسان آریل صنعت تماس بگیرید.

CO2 در تصفیه خانه و پالایشگاه