مخزن آرگون مایع

مخازن آرگون مایع

آریل صنعت سپاهان

مخزن آرگون مایع


مخزن آرگون مایع برای نگهداری گاز آرگون به صورت مایع(در دمای منفی 196 درجه سانتی گراد) استفاده میشود.

این مخازن به دلیل عایق بندی مناسب از انتقال حرارت محیط بیرون به داخل مخزن جلوگیری به عمل می آورد. 

مخازن کرایوژنیک آرگون مخازنی هستند که از دو مخزن داخلی و خارجی تشکیل شده اند که وظیفه آن نگهداری از مایع فوق سرد کرایوژنیک است .

مخزن داخلی از جنس استنلس استیل و مخزن خارجی از فولاد کربن می باشد. خاص بودن این تجهیز از این رو می باشد که دمای داخل مخزن داخلی بسیار سرد( 196-) می باشد و دمای خارج مخزن خارجی دمای محیط (50+)است و این مخزن با کمترین تبادل حرارتی از این مایع نگهداری می نماید.

ویژگی‌های آرگون مایع

آرگون مایع یا Argon Liquid به میزان زیاد در هنگام جداسازی هوا یافت می شود. آرگون مایع از تقطیر جزء به جزء هوا تولید شده و در دو حالت مایع و گاز قابل ارائه می شود. لازم به ذکر می‌باشد که آرگون مایع همان گاز آرگون است که در دمای منفی 196 درجه به روش تقطیر جزء به جزء تبدیل به مایع میشود.

این گاز صنعتی به صورت مایع در انواع مختلفی از مخازن ذخیره و حمل می گردد که از مهمترین آنها می توان به مخازن دوئر، سیلندرهای مایع و مخازن کرایوژنیک اشاره کرد.

حمل این گاز صنعتی به صورت مایع توسط تانکر های برودتی عایق دار انجام می گیرد. این تانکرها با توجه به نوع عایق و تجهیزات همراه خود می توانند مایع را برای چند روز نگهداری کنند.

ویژگی های اصلی مخازن کرایوژنیک آرگون

مخزن ذخیره مایعات Cryogenic با خلاء عایق کاری می‌شود و می تواند به صورت عمودی یا افقی تحویل داده شود.

لوله های داخلی از جنس استیل ضد زنگ ساخته می‌شوند تا علاوه بر تحمل دمای بالا از نظر بهداشت و عدم وجود

پلیسه ها به ویژه برای صنایع غذایی و الکترونیکی قابل اعتماد می باشد.

از دیگر ویژگی های این میخازن می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

تجهیزات مخازن کرایوژنیک آرگون مایع

تجهیزات و شیرالات بر روی مخزن به چهار دسته تقسیم می شوند:

 1)شارژ مخزن

 2)کنترل میزان مایع داخل مخزن

 3)تجهیزات ایمنی

 4)برداشت مصرف کننده

تجهیزاتی که عموما بهره برداران با آن در ارتباط هستند آیتم شماره 3 و 4 می باشد که با توجه به یک گیج سطح نما زمان شارژ و میزان پر و خالی بودن مخزن را متوجه می شوند.

نحوه کار مخازن کرایوژنیک آرگون

روش کار این مخازن به این صورت است که بر روی فنداسیون نصب شده و از این مخزن یک خط لوله به محل مصرف کشیده می شود. این مخازن به دلیل اینکه گاز آرگون را به به صورت مایع ذخیره میکند قابلیت نگهداری حجم زیادی ازگاز را در یک فضای محدود با یک فشار ایمن مقدور می سازند. با توجه به این شرایط این مخازن باید قابلیت نگهداری از سیالی با این دما را بلند مدت زیادی داشته باشند.

کار با مخزن آرگون مایع


بعد از نصب مخزن،  مایع مورد نظر  با استفاده از ماشین های حمل در این مخزن شارژ می گردد و با  توجه به شیرآلات نصب شده بر روی مخزن می توان با توجه به نوع مصرف از مایع و گاز  برای بهره برداری و تولید استفاده نمود.

خاص بودن این مخازن نسبت به مخازن مرسوم را می توان در دوجداره بودن آن  و تفاوت دمایی بسیار بالا بین جداره داخلی (200- درجه) و جداره خارجی (50+) بیان کرد.

کاربرد آرگون مایع

جوشکاری با آرگون

آرگون بیشتر به عنوان یک گاز محافظ بی اثر در جوشکاری و سایر فرآیندهای صنعتی با دمای بالا که در آن معمولا مواد غیر واکنشی، واکنش پذیر می شوند، مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال: از آرگون در کوره های برقی گرافیتی استفاده می شود تا از سوختن گرافیت جلوگیری شود.

کاربرد گاز آرگون در جوشکاری به دلیل این است که این گاز نجیب از نظر شیمیایی بی اثر بوده و ارزانترین جایگزین نیتروژن است در مواردی که امکان استفاده از نیتروژن وجود ندارد. از طرفی هدایت حرارتی پایین و هچنین ممانعت از اکسایش کاربرد گاز آرگون در جوشکاری را مناسب می سازد.

آرگون همچنین در لامپ های رشته ای، روشنایی فلورسنت و … مورد استفاده قرار می گیرد. آرگون در صنایع روشنایی یک نور متمایز از گاز آبی- سبز ایجاد می کند و همچنین باعث درخشش فلورسنت می شود.

برخی از کاربردهای این گاز صنعتی عبارتند از:

 هوانوردى:

گاز آرگون در عملیات جوشکاری و عملیات حرارتی و همچنین فضای حفاظتی استفاده می شود.

 خودرو:

گاز آرگون بصورت خالص یا مخلوط برای جوشکاری، پلاسما و لیزر استفاده می شود. همچنین از آرگون برای باد کردن کیسه های هوا استفاده می شود.

 ساخت فلز:

گاز آرگون برای محافظت از فلز مایع در واکنش با ترکیبات موجود در هوا، مانند اکسیژن استفاده می شود.  همچنین در بسیاری از فرآیندهای جوشکاری به همان دلایل استفاده می شود.

 مواد غذایی:

آرگون اجازه می دهد تا طول عمر مواد غذایی بنابر اتمسفر اصلاح شده گسترش یابد.

 شیشه گری:

آرگون از خوردگی رشته های تنگستن در لامپ و در نتیجه سیاه شدن لامپ توسط اتمسفر جو جلوگیری می کند. همچنین برای افزایش کارایی عایق حرارتی پنجره های دو جداره استفاده می شود.

 تجهیزات پزشکی:

آرگون مایع برای Cryoablation در جراحی استفاده می شود؛ یعنی بافت ها از طریق سرمای شدید از بین می روند. همچنین آرگون در انعقاد پلاسمای آرگون (APC) استفاده می شود، یک روش غربالگری پزشکی که عمدتا برای کنترل خونریزی استفاده می شود.

Cry ablation در جراحی استفاده می شود؛ یعنی بافت ها از طریق سرمای شدید از بین می روند. همچنین آرگون در انعقاد پلاسمای آرگون (APC) استفاده می شود، یک روش غربالگری پزشکی که عمدتا برای کنترل خونریزی استفاده می شود.

 آزمایشگاه ها و مراکز تحقیقاتیک:

برای تجزیه و تحلیل و کنترل کیفیت در صنعت و بیمارستان از آرگون استفاده می شود. گاز پلاسما برای طیف سنج انتشار پلاسما، گاز جامع در طیف سنج جذب اتمی کوره گرافیت، گاز حامل در کروماتوگرافی گاز برای آشکار سازهای مختلف استفاده می شود در مخلوط با متان، آرگون در کنتور گایگر و در ردیاب اشعه ایکس فلوئورسانس به عنوان گاز خنک کننده استفاده می شود.

مزایای خرید مخازن کرایوژنیک

مزیت استفاده از مخزن نسب به کپسول های مرسوم شامل موارد زیر می باشد:

مخزن آرگون مایع

1-عدم نیاز به شارژ روزانه

2-ایمنی بالا به دلیل فشار کاری پایین

3-قیمت تمام شده تا نصف قیمت کپسول

4-عدم نیاز به تست دوره ای

5-خلوص بالای 99%

از دیگر ویژگی های این میخازن می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

  • این مخازن ساختار دو جداره ای دارد که علاوه بر خلاء دارای عایق پودری شکل (پرلیت) می باشد.
  • ساختار یکپارچه و کم حجم، میزان تبخیر روزانه کم ، فضای نصب محدود، کنترل فشار، ایمنی و سرعت عمل بالا و نگهداری آسان
  • صدور گواهینامه کیفیت محصول توسط شرکت آریل صنعت، نقشه مخزن، برگه محاسبه و دستورالعمل بهره برداری و غیره

مزایای مخازن کرایوژنیک آریل صنعت سپاهان


مخازن آرگون مایع آریل صنعت سپاهان

جهت خرید و سفارش مخازن آرگون مایع توسط گروه صنعتی آریل با ما همراه باشید. فروش مخازن آرگون مایع با بهترین کیفیت و استاندارد توسط آریل صنعت سپاهان با قیمت مناسب ارائه می گردد

مجموعه ی صنعتی آریل این افتخار را دارد که با بهره مندی از تجربه کارشناسان و متخصصان و به روزترین تجهیزات و دانش و ارائه خدماتی صادقانه در خدمت تولید و صنعت کشور خود باشد. شرکت آریل صنعت طراح و تولیده کننده ی انواع گوناگون مخازن کرایوژنیک در ایران بوده است. مهمترین مزیت آریل صنعت همراه با:

  • قیمت مناسب
  • خلوص بالا
  • کیفیت تضمینی
  • تحویل به موقع می باشد.

برای اطلاعات بیشتر و سفارش هر یک از محصولات و مخازن کرایوژنیک یا به صورت انلاین در واتساپ با شماره 09330068333 و یا با کارشناسان فروش ما تماس فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *