مخزن نیتروژن مایع در داروسازی

نیتروژن در داروسازی

مخزن نیتروژن مایع در داروسازی

نیتروژن در داروسازی


گاز نیتروژن در صنعت داروسازی به طور گسترده کاربرد دارد، در اصل از این ماده در بیش‌تر ترکیبات دارویی استفاده می‌شود.

گازهای دارویی و پزشکی مایعاتی هستند که به طور خاص برای صنایع پزشکی، داروسازی و بیوتکنولوژی تولید می‌شوند. گاز نیتروژن در پاکسازی، انتقال فشار، ادغام و پوشش (محافظت از یک فرآیند در برابر نفوذ رطوبت) اکسیداسیون، تنزل و آلودگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گاز نیتروژن یک گاز بی‌اثر است، همین ویژگی آن را به یک گاز همه کاره در صنعت دارویی تبدیل کرده است. به طور مرتب به عنوان عامل فشار استفاده می شود. 

شرکت‌های دارویی یکی از فعال‌ترین شرکت‌هایی می‌باشند که به مقدار زیادی گاز ازت یا نیتروژن با خلوص بالا، در ترکیب و ذخیره سازی ترکیبات درجه بندی شده پزشکی نیاز دارند به همین دلیل این عنصر برای صنایع داروئی یک عنصر حیاتی و ضروری می‌باشد.

هدف از این مقاله ارائه مطالبی در مورد کاربرد نیتروژن در صنعت داروسازی میباشد.

مخزن نیتروژن مایع در داروسازی

کاربرد نیتروژن در صنعت داروسازی

با کمک نیتروژن، اکسیژن موجود در هوای محیط را کاهش می‌دهند تا خطرات ناشی از احتراق را کاهش دهند، علاوه بر این کیفیت محصول را با کاهش اکسیژن حفظ نمایند.

نیتروژن به تمیز بودن محصولات دارویی کمک می‌کند و سطح اکسیژن موجود در محیط کار یا یک آزمایشگاه را کنترل می‌کند.

کاربرد گاز نیتروژن در فرایندهای تولید دارو

 •  حذف اکسیژن برای جلوگیری از اکسیداسیون سریع و مهار آتش
 •  استفاده در بسته بندی مواد دارویی
 • روکش مواد دارویی فعال و خلوص بالا در حین تولید
 •  اطمینان از محیط بی اثر درون شیشه‌های واکسن

گاز نیتروژن در بسته بندی دارویی

داروسازی

این گاز در بسته‌بندی دارویی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. از گاز نیتروژن قبل از انبار و برای حمل محصولات، هوای موجود در بسته بندی را با کمک گاز نیتروژن خالی می‎کنند تا در اثر مجاورت با اکسیژن آسیب نبینند. این روش بسته‌بندی بسیار کابردی و مفید است و در صنایع غذایی هم برای بسته‌بندی مواد غذایی کاربرد دارد.

نمونه هایی از موارد استفاده از گاز نیتروژن در بسته بندی عبارتند از:

 • بسته بندی محصولات دارویی
 • کیت‌های تست در دفاتر پزشکی
 • لوازم و ابزار آلات خون‌گیری و نگهداری خون
 • ظروف نمونه
 • دستگاه‌های پزشکی استریل

کاربرد نیتروژن برای انتقال محصولات دارویی

نیتروژن در بسته بندی دارو

در صنعت داروسازی، نیتروژن اغلب برای انتقال مخلوط واکنش از یک ظرف به ظرف دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از گاز ایمن و بی اثر برای انتقال مواد دارویی مایع یا پودر بسیار مهم است.

در صورت برخورد این مواد دارویی با اکسیژن یا بخار آب، بسیاری از مواد دارویی ممکن است آسیب ببینند یا حتی منفجر شوند.

در بسته بندی داروها از گاز نیتروژن به عنوان عامل پوشاننده استفاده می‌شود.

کاربرد نیتروژن مایع در داروسازی

گاز نیتروژن اغلب جهت محافظت از دارو در برابر نفوذ رطوبت، اکسیداسیون، تخریب و آلودگی مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین کاربردهای دیگر این گاز در تصفیه، انتقال فشار، مخلوط کردن و جذب انتشارات هوا می‌باشد.

از نیتروژن به صورت مایع نیز برای فریز فوری نمونه‌های بیولوژیکی مانند نمونه‌های کشاورزی، گیاهان و جانوران و همچنین خون انسان، اسپرم، جنین و مغز استخوان، بدون تخریب یکپارچگی نمونه استفاده می‌شود.

مخزن نیتروژن مایع در داروسازی

از نیتروژن مایع ( کرایوژنیک ) به منظور مدیریت دما در سیستم خنک‌سازی راکتور و نگهداری نمونه‌های بیولوژیکی استفاده می‌شود ازت مایع برای کنترل دما در برنامه‌های خنک کننده راکتور و حفظ نمونه های بیولوژیکی نیز استفاده می‌شود.

با کمک گاز نیتروژن مخازن، خطوط لوله، شیلنگ، شناورها و سایر تجهیزات مورد استفاده در صنعت داروسازی را از نظر نشت و ایمنی آزمایش می‌کنند. همچنین می‌توان از آن گاز برای پخش یا انتقال تقریباً هر نوع مایعی از مخازن یا مخازن ذخیره سازی استفاده شود. با استفاده از گاز یا مایع کرایوژنیک نیتروژن به عنوان یک ماده خفه کننده، آن را برای پاکسازی حجم دیگر گازهای خورنده یا فرار مناسب می‌کند.

همچنین در درمان بیماری‌های پوستی برای درمان میکروترومای پوستی استفاده می‌شود. در نهایت، نیتروژن ممکن است برای تقویت ابزارهای دستی و جراحی تحت کنترل پنوماتیک انتخاب شود.

چرا مخازن کرایوژنیک نیتروژن؟

مخزن نیتروژن مایع به لحاظ اهمیت و همچنین به لحاظ نیاز اکثر واحدهای تولیدی به نیتروژن مایع یا گاز، گلوگاه شرکت داروسازی بحساب می آید. علاوه بر این با توجه به پرهزینه بودن تولید و نگهداری و ذخیره آن می‌تواند تأثیر بسزایی در جهت کاهش هزینه‌های تمام شده محصولات و کاهش هزینه‌های شرکت و افزایش بهره وری داشته باشد.

برخی از مزایای مخازن نیتروژن مایع که لازم است بدانید:

مخازن کرایوژنیک دارای مزایای مختلفی هستند که در این بخش به بررسی این مزایا می‌پردازیم.

 • توزیع داخلی بهتر و بهینه‌سازی منابع:

مخازن کرایوژنیک بسیار متنوع هستند و امکان نصب یک شبکه متمرکز برای توزیع بهینه مایعات فوق سرد مورد استفاده در صنعت و پزشکی و داروسازی را فراهم می‌کنند.

 • بدون نیاز به برق و انرژی:

این مخازن به دلیل ساختار فنی و مهندسی که دارند مطابق با استانداردهای جهانی طراحی و تولید می‌شوند و بدون نیاز به برق و اپراتور و راه اندازی کار میکنند.

 • خلوص بالاتر:

مایعات ذخیره شده در مخازن کرایوژنیک نسبت به سایر سیستم‌های ذخیره‌سازی دارای سطح خلوص بالاتری است، در واقع می‌توان گفت که امکان آلودگی با هیچ نوع عاملی خارجی در مخازن کرایوژنیک وجود ندارد.

 • قیمت و کاهش هزینه ها:

هزینه شارژ مخزن کرایوژنیک به طور میانگین یک سوم قیمت شارژ کپسول است.

 • افزایش ایمنی:

مایعات در مخازن کرایوژنیک به صورت مهر و موم شده ایزوله می‌شود و بدون تماس با محیط خارجی باقی می‌ماند. بنابراین، میزان ایمنی مخازن کرایوژنیک از سایر مخازن بیشتر است.

 • تعویض و حمل و بازه زمانی شارژ:

مخازن کرایوژنیک یک بار در محل نصب می‌گردند و با استفاده از ماشین‌های حمل در بازه طولانی‌تر (1 تا 2 ماه) شارژ می‌گردند، این در صورتی است که کپسول‌ها عمدتا” به صورت روزانه یا هفتگی حمل و شارژ می‌گردند.

 • تعمیرات و نگهداری:

کپسول‌ها به لحاظ ایمنی بدنه و متعلقات آن باید به صورت دوره‌ای تست شوند که این امر در مخازن ثابت وجود ندارد.

 • فشارکاری قابل تنظیم:

فشار کاری مخازن بر حسب نوع کارکرد تنظیم می‌گردد ولی کپسول‌ها با فشارهای 120 بار تا 200 بار پر می‌شود که این خود به معنای ریسک بالای کار با آنها است.

به همین دلیل است که این مخازن جایگزین مناسب کپسول‌های گاز مصرفی در صنایع مختلف و مراکز درمانی و پزشکی می‌باشد.

مخازن نیتروژن مایع ( کرایوژنیک ) آریل صنعت سپاهان

شرکت فنی مهندسی آریل صنعت سپاهان مفتخر است تا در واحد طراحی و مهندسی خود و با پشتوانه مهندسین مجرب و کارآزموده و تجهیزات و نرم افزارهای محاسباتی پیشرفته، انواع ظرفیت‌ها و مدل‌های پرمصرف مخازن ثابت کرایوژنیک را براساس آخرین استانداردهای بین المللی طراحی، و نسبت به ساخت کاملا” رقابتی با نمونه‌های مشابه داخلی و خارجی در مجموعه خود اقدام نماید.

 گروه صنعتی آریل با سابقه و تجربه فراوان در زمینه تولید مخازن کرایوژنیک و سایر تجهیزات مرتبط با آن‌ها را همراه با تضمین کیفیت به مشتریان خود ارائه می‌دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر، آگاهی از نحوه ثبت سفارش و استعلام قیمت مخزن کرایوژنیک با ما تماس بگیرید.

مخزن نیتروژن مایع در صنعت داروسازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *